Fotowoltaika i dotacje dla rolników.

W obliczu stale rosnących cen prądu inwestycja w nowoczesną instalację fotowoltaiczną to jeden z najlepszych sposobów na to, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną, a przez to podnieść rentowność realizowanej produkcji, bądź chowu.

Ceny energii elektrycznej to często bardzo istotna pozycja w kosztach produkcji rolnej. Szczególnie jeśli w grę wchodzi hodowla, a wraz z nią konieczność obsługi np. systemów wentylacji, ogrzewania, udoju, bądź żywienia. Duże powierzchnie magazynowe, suszarnie i cała masa pomieszczeń technicznych niezbędnych dla prowadzenia działalności rolnej oznaczają bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W obliczu stale rosnących cen prądu (niestety nie ma co liczyć na zmiany trendu w perspektywie najbliższej dekady) inwestycja w nowoczesną instalację fotowoltaiczną to jeden z najlepszych sposobów na to, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną, a przez to podnieść rentowność realizowanej produkcji, bądź chowu. Duże zapotrzebowanie na prąd oznacza duże moce instalacji fotowoltaicznych, co z kolei wiąże się z dość istotną inwestycją na start. Na szczęści polskie gospodarstwa rolne mogą skorzystać z różnych możliwość wsparcia, dzięki czemu zakup nowoczesnych i wydajnych rozwiązań staje się jeszcze bardziej zasadny. 

Niżej zestawiamy kilka możliwości wsparcia inwestycji, z których mogą korzystać polscy rolnicy:

  • wsparcie z PROW, w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” – dotyczy paneli montowanych na budynkach oraz gruntach związanych z działalnością rolniczą, a energia z nich pozyskana musi być wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności rolniczej. Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w aż 5 obszarach. Więcej na stronie ARiMR: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/modernizacja-gospodarstw-piec-naborow-wnioskow-w-jednym-terminie.html
  • dotacje i pożyczki z programu Agroenergia obsługiwanego przez NFOŚiGW, w ramach którego rolnicy indywidualni (łączna powierzchnia gruntów 300 ha, działalność min 1 rok) mogą liczyć na dotacje, bądź pożyczki realizowane m.in. na zakup mikroinstalacji, pomp ciepła oraz magazynów energii (w ramach tzw. pierwszej części). W ramach drugiej edycji programu przeznaczono na realizację jego celów 200 mln złotych, a rolnicy mogą otrzymać od 15.000 do 25.000 zł dotacji, w zależności o mocy instalacji. Koordynacje programu w ramach tej części wsparcia powierzono WFOŚiGW. Więcej o programie: https://www.gov.pl/web/nfosigw/agroenergia-2022;
  • ulga inwestycyjna w postaci odliczenia 25% kosztów fotowoltaiki od podatku rolnego, nie dłużej niż przez 15 lat;
  • celowane i preferencyjne kredyty, pożyczki oraz leasingi, których oferta rynkowa mocno się rozwinęła w odpowiedzi na rozwój szeroko pojętej branży OZE.

Rosnące ceny energii oraz świadomość ekologiczna w zakresie prowadzonej działalności rolniczej to niewątpliwie kluczowe powody dla których warto już dzisiaj rozpatrzyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Tym bardziej, że na rynku dostępne są bardzo nowoczesne i wydajne systemy, które gwarantują dekady bezawaryjnej oraz wydajnej pracy. Takimi rozwiązaniami wspiera swoich klientów Solar Hill, które kompleksowo obsługuje sektor „agro” w obszarze instalacji fotowoltaicznych oraz ich finansowania.