Instalacja PV idealna na net-billing

Od kwietnia 2022 roku obowiązują nowe zasady rozliczenia energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej. W miejsce dotychczasowego rozliczania się w oparciu o ilość wyprodukowanej i konsumowanej energii (bilansowanie nadwyżki z dostawcą, który pełnił funkcję wirtualnego magazynu energii) pojawił się model oparty na rozliczaniu jej wartości. W praktyce oznacza to tyle, że cała energia wyprodukowana przez instalację, a nie zużyta przez gospodarstwo domowe zostaje odsprzedana do operatora po średniej cenie rynkowej (wg ceny giełdowej), ustalonej na dany miesiąc. Uzyskana wartość zasila wirtualny portfel prosumenta (konto prosumenta), którym dalej kompensuje kwotowo bieżące rachunki za prąd – oczywiście w dużym uproszczeniu.

Dla wielu zainteresowanych inwestorów nowy system rozliczeń mocno ostudził entuzjazm do instalacji PV. Chociaż w porównaniu do tzw. starych zasad, faktycznie wydłuża zwrot z inwestycji, ostatecznie nie wyklucza jej sensu. Przy rosnących i niestety coraz bardziej dotkliwych cenach prądu, a także coraz powszechniejszych elektrycznych systemach ogrzewania profesjonalna instalacja fotowoltaiczna zapewnia realne i odczuwalne oszczędności. W skali roku to bardzo konkretne kwoty, szczególnie dla domów jednorodzinnych zasilanych pompami ciepła, bądź kablami / matami grzewczymi.

Dzisiaj przedstawiamy kolejną realizację Solar Hill dla świadomego klienta, którego nowoczesny dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej w całości oparty jest na rozwiązaniach wykorzystujących prąd – maty grzewcze, klimatyzatory, AGD, rekuperacja. Mając to na uwadze wykorzystaliśmy max powierzchnię dachu dla paneli PV oraz wzbogaciliśmy system o magazyny energii. Całość pozwoli zwiększyć autokonsumpcję, a nadwyżkę prądu sprzedać do sieci, generując w ten sposób oszczędności w rachunkach za prąd. System oparty na modułach JinkoSolar full black, typu N i mocy jednostkowej 415 Wp. Magazyn na start o łącznej pojemności 6,2 kWh, razem z inwerterem od firmy Solax. Całość oparta na profesjonalnych systemach montażowych (w tym dedykowane uchwyty dokrokwiowe), dodatkowych zabezpieczeniach ppoż od ProJoy i mocno rozbudowanych skrzynkach AC / DC również w kierunku najwyższej jakości i bezpieczeństwa.

Idealny prezent na święta! Niech się spisuje i produkuje MWh czystej energii.

v