Dotacje do fotowoltaiki i magazynów energii – Mój Prąd 4.0

Dosłownie za kilka dni (od 15.04) rusza nabór wniosków do czwartej już edycji programu Mój Prąd. Celem inicjatywy jest finansowe wsparcie osób fizycznych, które zdecydowały się na inwestycję m.in. w fotowoltaikę. Tym razem poza instalacją PV, będzie można poprawić rachunek inwestycyjny w magazyny energii, magazyny ciepła oraz inteligentne systemy do zarządzania energią w domu (z ang. HEMS – Home Energy Management System).

Łączny budżet programu wyniesie 350 mln zł i będzie skierowany zarówno do przyłączających się do sieci na tzw. nowych zasadach (net-billing, od 01.04), jak i prosumentów, którzy dołączyli po 01.02.2020 i nie korzystali wcześniej z programu. W przypadku tych drugich warunkiem otrzymania środków będzie przejście na nowy model rozliczeniowy.

Podobnie jak w poprzednich edycjach dotacja w ramach programu wyniesie max 50% kwalifikowanych kosztów inwestycji (sprzęt, projekt, instalacja), a jej kwota uwzględniająca rozwiązania towarzyszące (magazyny, HEMS) może wynieść łącznie nawet 20,5 tys zł. Celem programu jest wzrost autokonsumpcji w gospodarstwach domowych, dlatego wysokość wsparcia zależy od inwestycji w dodatkowe urządzenia, wg poniższego klucza:

  • sama fotowoltaika – do 4.000 zł;
  • fotowoltaika przy uwzględnieniu dodatkowych elementów – do 5.000 zł;
  • magazyny ciepła – do 5.000 zł;
  • magazyny energii – do 7.500 zł;
  • HEMS / EMS – do 3.000 zł.

Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowa ścieżka wsparcia dla prosumentów, którzy posiadają już działające instalacje i skorzystali ze wsparcia w ramach poprzednich edycji programu. Jeśli zdecydują się przejść na nowe zasady rozliczania, będą mogli otrzymać 2.000 zł dodatkowej dotacji na posiadany system PV oraz skorzystać z dopłat do urządzeń dodatkowych, na takich samych zasadach jak nowi inwestorzy.

Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem strony NFOŚiGW. Poniżej grafiki przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które w przejrzysty sposób wyjaśniają mechanikę nowej edycji programu.

Więcej informacji na stronie: https://mojprad.gov.pl/
Źródło grafik: https://www.gov.pl/web/klimat/rusza-czwarta-edycja-programu-moj-prad-i-nowy-system-rozliczen-dla-prosumentow-to-kolejny-krok-w-kierunku-rozwoju-sektora-fotowoltaiki