Nowe przepisy i niemal 200 kWp mocy w instalacjach od Solar Hill.

Ostatnie tygodnie upłynęły w polskiej branży OZE pod znakiem niepokoju prosumentów. W związku z planowanymi na 2022 rok zmianami prawa, szczególnie w zakresie zmiany sposobu rozliczania zielonej energii, branża fotowoltaiczna znalazła się pod ostrzałem mocno zmotywowanych do inwestycji klientów. Trudno się temu dziwić, skoro wg nowych przepisów od 1.04.2022 roku prosumenci utracą możliwość magazynowania nieskonsumowanej zielonej energii u operatora. W miejsce rozliczania się w formule ilościowej, pojawi się model wyceny wartości energii (tzw. netbilling), w którym ilość kWh wyprodukowanych przez instalację będzie rozliczana po cenach rynkowych energii. Dodatkowo zostaną wprowadzone regulacje ograniczające praktykę zawyżania mocy instalacji względem rzeczywistego zapotrzebowania na prąd.

Mocno upraszczając, w wyniku różnic pomiędzy ceną energii kupowanej (zawierającej wszystkie dodatkowe opłaty), a ceną wyprodukowanej zielonej energii (czystej, bez dodatkowych opłat) pogorszy się rachunek ekonomiczny, istotnie wydłużając średni czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Aktualną sytuację dotyczącą planowanych zmian w ustawodawstwie świetnie zestawia artykuł dostępny na łamach portalu WysokieNapięcie.pl: tutaj kliknij

Czy planowane zmiany wykluczają zasadność inwestycji we własną, słoneczną elektrownię? Z całą pewnością nie! Nadal właściwie dobrane rozwiązania będą obniżały miesięczne rachunki za prąd, przyczyniając się jednocześnie do poprawy warunków klimatycznych na naszej planecie. W przypadku przedsiębiorców, gospodarstw rolnych i innych prosumentów o wysokim poziomie autokonsumpcji, inwestycja w w fotowoltaikę nadal będzie jedną z najlepszych form redukcji stale rosnących kosztów zużycia energii.

W Solar Hill do końca roku zamontujemy aż 200 kWp mocy u naszych kolejnych klientów. Będą realizacje gruntowe, balastowe oraz klasyczne na dachach skośnych (z różnym kryciem). Pośród klientów znaleźli się m.in.: pralnia, agroturystyka, biurowiec, gospodarstwa rolne, hale magazynowe oraz klienci indywidualni w formulach gruntowych i dachowych. W miarę kolejnych realizacji będziemy podsyłać zdjęcia i krótkie specyfikacje wdrożonych rozwiązań. Dzisiaj pierwsza z nich, niecałe 5 kWp mocy na dachu pokrytym blachą trapezową, z dodatkowym przygotowaniem instalacji pod przyszłą ładowarkę dla samochodów elektrycznych. System oparty na sprawdzonych rozwiązaniach, które charakteryzuje doskonała relacja jakości do ceny – moduły od JinkoSolar oraz falownik SolaxPower.