System opustów tylko do końca 2021?

Ministerstwo Klimatu przekazało przed długim weekendem do konsultacji projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zaplanowano szereg zmian, z których jak zawsze, część sprzyja prosumentom i inwestorom w OZE, a część budzi spore wątpliwości oraz obawy o własny portfel.

Zmianą, która najbardziej interesuje właścicieli i inwestorów w mikroinstalacje fotowoltaiczne jest propozycja nowego modelu rozliczania nadwyżek prądu. Dotyczy to energii elektrycznej, którą instalacje generują w ciągu dnia, kiedy domownicy przebywają poza domem. W tej chwili obowiązuje korzystny system rozliczania (system opustów), który pozwala właścicielom instalacji PV nadwyżki prądu z instalacji przechowywać w sieci operatora, a odbierać w czasie wzmożonego zapotrzebowania (np. nocą, zimą). Przy instalacjach o mocy do 10 kWp wprowadzamy do sieci 100%, a operator oddaje nam 80% tej wartości. Dla mocniejszych instalacji (>10 kWp) wskaźnik wynosi 1 do 0,7. Nie ponosimy dodatkowych kosztów tego przesyłu (w obie strony). Dzięki temu klienci Solar Hill płacą za prąd wyłącznie kilka lub kilkanaście złotych rocznie, tzw. opłat stałych. Resztę zaspokaja instalacja fotowoltaiczna.

Wg zaproponowanych zmian, każdy kto zainwestuje i uruchomi swoją instalację od początku przyszłego roku, nie będzie już miał możliwości uczestniczenia w aktualnym systemie. Nadwyżki prądu będą sprzedawane po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału, a zapotrzebowanie na energię na bieżąco pokrywane poprzez zakupy u swojego sprzedawcy energii elektrycznej.

Wg wyliczeń opracowanych przez przez portal #WysokieNapięcie może to kosztować inwestorów nawet ok 1000 zł rocznie, w ramach dodatkowych kosztów zakupu energii. Dokładne wyliczenia oraz przykładowe stawki za prąd dostępne w publikacji na stronie portalu: https://wysokienapiecie.pl/38116-nowe-zasady-rozliczania-prosumentow-gorsze-o-1000-zl-rocznie/


Dobra informacja jest taka, że wszyscy, którzy uruchomią swoją instalację do 31.12.2021 roku, pozostaną w aktualnym systemie rozliczeń na kolejne 15 lat! To okres, w którym instalacja PV zwróci się z nawiązką.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uruchomieniem własnej instalacji fotowoltaicznej do pilnego kontaktu, ponieważ zainteresowanie jest ogromne, a realizacja kompleksowa projektu wymaga precyzji i czasu.